مقاله ها

پرینت

مهندس نریمان : رفع مسائل و مشکلات زیر ساختی شهر ها و طرح مسکن مهر تنها بر عهده وزارت راه وشهرسازی نیست

Posted in اخبار و رویدادها

 

معاون وزیر و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در روز دوم حضور در شهر جدید صدرا وبازدید از پروژه های مسکن مهر و عمرانی این شهر در جمع خبر نگاران گفت : مسائل و مشکلات  زیرساختها و تأسیسات زیربنایی و روبنایی شهرها و طرح مسکن مهر تنها بر  عهده وزارت راه وشهرسازی نیست و افزود:..

دیگر وزارتخانه ها از جمله  وزارت نیرو ، آموزش و پرورش ، نفت، بهداشت ودیگر اجزای دولت ودستگاه های خدمات رسان تابعه همزمان با وزارت راه و شهر سازی مسئولیت اجرای زیرساختها را دارند و به هیچ وجه شرکت عمران شهرهای جدیدو شرکت های تابعه مسئولیت مستقیم تأمین خدمات زیربنایی و روبنایی را ندارند,بطور مثال اگر در این شهر مشکل فضای  آموزشی است برای رفع آن وزارت آموزش و پرورش و زیر مجموعه های آن باید اقدام کنندو همچنین درخصوص مسائل بهداشت ، تأمین آب و شبکه های فاضلاب و.. نیز به همین صورت.

 

مهندس نریمان گفت : مدیران شرکت عمران تلاش می کنند هماهنگی و انسجام بین دستگاههای خدمات رسان  ایجاد شود تا زیرساخت ها شکل بگیرد،ولی متأسفانه گاهی اوقات وزارت راه و شهرسازی تنها می ماند و کل انتظارات از  این وزارتخانه است .

 

وی اظهار داشت:سیاست دولت در بخش مسکن مهر استفاده از تسهیلات بانکی و آورده متقاضیان است و این دو اصل مدیریت می شود تا مردم کل اعتبار ساخت یک واحد مسکونی را پرداخت نمایند و صاحب خانه شوند . متقاضیان دربخش زیر ساخت ها تا حدی مسئول هستند که حق انشعابات را مانند شهر شیراز و دیگر شهرهای کل کشور پرداخت کنند. مابقی کار اعم از تأمین آب و احداث شبکه های آب و فاضلاب،گاز،برق ومخابرات  به عهده وزارتخانه های مربوطه و دستگاههای خدمات رسان است .

 

وی با اشاره به تلاش مجموعه شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و شرکت های تابعه در ایجاد انسجام و همبستگی  لازم برای ایجاد و تکمیل زیر ساختها و خدمات رو بنایی گفت: با امکانات موجود در بعضی موارد به دستگاههای خدمات رسان کمک خواهیم کرد .  

 

معاون وزیر با اشاره به تکمیل طرح مسکن مهرگفت: پروژه بسیار بزرگی را دولت قبل شروع کرده که نیمه تمام باقی مانده و با پایان دولت دهم، فراروی دولت تدبیر و امید اتمام یک پروژه بسیار عظیم قرار دارد وباتوجه به مسایلی که در مجلس شورای اسلامی  مطرح می باشد اولویت با تکمیل طرح های نیمه تمام است.

 

وی افزود:در حال حاضر اگر شبانه روز کار اجرایی شود به هر شکل حداقل 2 سال وقت نیاز است تا پروژه های مسکن مهر را به پایان برسانیم. اینکه گفته می شود مسکن مهرنیمه تمام رها شده و دیگر کاری در این پروژه ها انجام نمی شود ،واقعیت ندارد و واقعاً بی انصافی است زیرا در حال حاضر کلیه مسئولینی که دراجرای طرح مسکن مهرانجام وظیفه می کنند حداقل در شهرهای جدید تا دو سال دیگر باید تلاش کنند تا مسکن مهرتکمیل و به بهره برداری برسد .

 

مهندس نریمان در خصوص طرح تولید مسکن در دولت تدبیر وامید گفت : در کنارتکمیل طرح مسکن مهر طرح مسکن اجتماعی که ایده دولت جدید است شکل خواهد گرفت و ادامه داد : مسلماً در بحث تولید مسکن این دولت هم راهکارهایی دارد و این راهکارها به صورتی خواهند بود که دولت محور نباشد ، مردم محور و بامشارکت آنها انجام گردد، راهکارهایی که بتوان  از پس انداز متقاضیان مسکن استفاده و انبوه سازی و کوچک سازی کرد . با این طرح دولت وبا مشارکت مردم ، دیگر مجبور نیست مسکن را در مناطقی که هنوز زیر ساختهای لازم را جهت اسکان ندارد تولید کند و مردم نیزدر این مناطق مجبور به سرمایه گذاری شوند .

 

مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در خصوص تاخیر های اجرای پروژه های مسکن مهر گفت : تلاش خواهد شد همین تعداد مسکن مهر با برنامه ریزی که در حال انجام است قابل اسکان برای مردم باشد گاهی از تأخیرها صحبت می شود ، که باید توجه داشت که دولت با آورده متقاضیان و تسهیلات مسکن مهر در حال ساخت مسکن مهراست ، چنانچه مردم آورده را به هنگام پرداخت نکنند کار اجرا به همان نسبت  دچار عقب ماندگی خواهد شد ، زیرا طرح مسکن مهر دولتی نیست .

 

وی با اشاره به نظارت بر طرح مسکن مهربیان داشت : نظارت کافی و دقیق  انجام خواهد شد ، در همین پروژه وزارت دفاع مشکلاتی است که تا برطرف نشود واحد ها قابل تحویل نخواهد بود. لذا خوشبختانه ساخت و ساز از نظر استحکام و رعایت ضوابط مقررات ملی ساختمان مشکلی ندارد ولی به لحاظ پایین بودن مبلغ قرارداد های مسکن مهر نسبت به هزینه ها, در پایان کار بدسلیقگی هایی شده که با تدابیرویژه با ترمیم قراردادها این مشکلات نیز برطرف خواهد شد و واحدها را در شرایطی تحویل خواهیم داد که متقاضیان با کمترین مشکل مواجه باشند .

 

مهندس نریمان با تاکید دوباره به وجود نگرانی برخی از متقاضیان مسکن مهر جهت تحویل واحد اظهار داشت : این مسئله چندین بار نیز از سوی دولت و وزارت راه و شهرسازی اعلام گردیده که کلیه کسانی که در دولت قبل ثبت نام نموده , قرارداد و پرداختی داشته اند و دولت متعهد شده که واحد مسکونی به آنها تحویل دهد, این تعهد را نیزدولت تدبیر و امید می پذیرد وادامه داد:هدف از حضور وی و اعضای هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در کلیه شهرهای جدید مختلف ایران به منظور انجام همین تعهدات است و با رفع قطعی مشکلات واحدهای مسکن مهر را تحویل متقاضیان خواهیم داد.

 

رئیس هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران شهر های جدید گفت :در شهرجدیدصدرا تا پایان سال 92 تمامی واحدهای خودمالکی که در حدود 10 هزار واحد است تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید و تا پایان سال 93 با توجه به گزارش مدیرعامل شرکت عمران شهرجدیدصدرا, مهندس فرزین ,بیش از 90 درصد واحدها تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید و تعدادبا قیمانده نیز با رفع مشکلات تحویل متقاضیان خواهد شد.

 

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در رابطه با رفع مشکل 5 هزار متقاضی باقیمانده و طرح موسوم به 86 هکتاری در شهرصدرا بیان داشت : طرحی برای این افراد در نظر داریم که انشاءاله در دولت فعلی قول خواهیم داد که پروژه آنها نیز آغاز خواهد شد, با بازنگری در طراحی قبلی که به صورت پلاکهای 200 متری در نظر گرفته شده بود با اجماع و توافق نظری که برروی ساخت به صورت انبوه سازی و کوچک سازی صورت گرفت طرح فوق پس از بررسی های نهایی در کمسیون های مربوطه عملیاتی می شود.

 

وی درباره پتانسیل های شهرجدیدصدرا در بین دیگر شهرهای جدید گفت : صدرا از شهرهای جدید برتر در کشور است که خوشبختانه دارای  پویایی وشادابی خاصی می باشد زیرا از دهکهای پایین تا دهکهای بالای جامعه که یکی از ویژگی های مهم شهر های جدید است را در خود جای داده ، طرح باغشهرهای این شهر مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی می باشد.

 

مهندس نریمان با اشاره به شروع به  ایجاد شهرهای جدید دیگر در کشور گفت : در دولت تدبیر و امید این بخش با دقت نظر بیشتری فعالیت می کند و مجموعه شهرهای جدید دارای بخش مطالعاتی فعال می باشد که با مکانیابی علمی و عملی مناطقی که امکان ایجاد شهر یا شهرکهای جدید در کشور باشد شناسایی و امکان سنجی می کند, ولی در حال حاضر 18 شهر جدید در کشور وجود دارد که می بایست مشکلات موجود  آنها بیشتر بررسی و باتوجه به بارگذاری جمعیتی مسکن مهر ساماندهی لازم در این خصوص صورت گیرد, زیرا باتوجه به تجارب گذشته تلاش ما این است که شهرهای جدیدی ایجاد نشود که دارای مشکلات موجود به ویژه تأمین آب باشد .

 

رئیس هیات مدیره شر کت مادر تخصصی عمران شهر های جدید درباره  تشکیل شورای شهر و استقرار شهرداری در شهرهای جدید گفت : طبق قانون در شهرهای جدید با اسکان حد اقل 10 هزار نفرجمعیت, به پیشنهاد خود شرکت عمران تشکیل و انتخاب شورای اسلامی شهر انجام و شهرداری نیز متعاقب آن مستقر خواهد شد ,که این اقدام در شهرصدرا ، پرند ، پردیس و چندین شهر جدید دیگر انجام شده .

 

وی تاکید کرد:شورای شهر و شهردار این پتانسیل را می بایست داشته باشند که بتوانند به صورت مستقل شهر را اداره و دچار مشکل نشوند . تعامل بین شهرداری و شرکت عمران باعث پیشبرد اهداف شهرهای جدید و ارائه خدمات مناسب به ساکنان خواهد شد و افزود:استقرار شهرداری به این معنی نیست که شرکت عمران منحل خواهد شد بلکه این شرکت در تمامی شهرهای جدید کشور به صورت دائم مستقر خواهند بود ,زیرا مسئولیتهای شهرداری متفاوت از شرکت عمران است .

 

معاون وزیر در پایان گفت:شرکت عمران شهرهای جدید بازوان توانمندی هستند که باعث پرقدرت شدن شهرداری ها خواهند شد و بیان داشت:در جلسه روز گذشته با مباحثی که مطرح شد انشاء اله شهردار جدید صدرا باتعاملی که با مدیران شرکت عمران شهر جدیدصدرا خواهد داشت مشکلات موجود بزودی مرتفع می گردد

 

روابط عمومی شرکت عمران شهرجدیدصدرا