پرینت

آیین افتتاح 4332 واحد مسکن مهر استان فارس در شهر صدرا برگزار گردید

در سومین روز از گرامیداشت هفته دولت، چهار هزار و 432 واحد مسکن مهر در استان فارس با حضور معاونین وزیر راه و شهرسازی و استاندار فارس افتتاح شد.

در آیین بهره برداری از این واحدهای مسکونی که چهارشنبه در شهر جدید صدرا برگزار شد،کلید دو واحد از مسکن های مهر شهر جدید صدرا به صورت نمادین به دو عدد  از مالکان این واحدها اهدا شد.

از مجموع چهار هزار و 432 واحد مسکن مهر که امروز به صورت همزمان در استان فارس افتتاح شد ، یک هزار و 858 واحد آن با زیربنای 147 هزار مترمربع در شهر جدید صدرا در 15 کیلومتری شمال غرب شیراز واقع است .

طرح های افتتاح شده در شهر صدرا پروژه های عمران مارون، بافت شهر، نوآوران معماری فارس، ترکیب بنا و سیمان فارس و خوزستان را شامل می شود و 358 واحد آن در قالب قرارداد خودمالکی در این شهر اجرا شده است. ..

یک هزار و 552 واحد مسکن مهر نیز که به حوزه اداره کل راه و شهرسازی استان فارس تعلق دارد در شهرستان های استهبان، داراب، فسا، فیروزآباد، آباده ، جهرم ، شیراز ، اقلید، کازرون، مرودشت، نورآباد ممسنی و نی ریز آیین افتتاح شد

همچنین 922 واحد مسکن مهر ساخته شده توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان فارس هم به صورت خودمالکی به بهره برداری رسید که از این تعداد 760 واحد آن به شهرستان شیراز و مابقی واحدها به سایر شهرستان های این استان تعلق دارد

در این آیین، محسن نریمان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدیدکشور ، سید حسین میر شفیع معاون راه روستایی این وزارتخانه و سید محمد علی افشانی استاندار فارس حضور داشتند.

دوم تا هشتم شهریورماه به عنوان هفته دولت نامگذاری شده است

محسن نریمان مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید کشور در این مراسم اظهار کرد:حاشیه نشینی و ایجاد سکونتگاه های غیررسمی از مشکلات و معضلات فراروی دولت است و ایجاد شهرهای جدید می تواند راه حل مناسبی برای رفع این مشکل باشد.

نریمان گفت: با احتساب این که به طور میانگین سه تا چهار نفر عضو هر خانوار هستند و 30 هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید سراسر کشور در هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید، می توان تخمین زد 100 هزار نفر در واحدهای مسکن مهر این شهرها سکونت می یابند.

این مقام مسوول افزود:شهرهای جدید پردیس و پرند تهران با تصمیم به ساخت مسکن مهر ناگهان به شهرهایی بزرگ مبدل شدند، و شهر جدید صدرا در استان فارس نیز با ساخت 24 هزار واحد مسکن مهر که بیش از نیمی از آن تحویل مردم شده است، به یک باره جمعیتی 70 تا 80 هزار نفری را در خود جای داده است. 
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید کشور ادامه داد: برای جلوگیری از حاشیه نشینی، مکان یابی برای یک شهر جدید در جنوب فارس و در محدوده شهرستان لامرد در دستور کار است.
نریمان افزود:از توان و ظرفیت مشاوران داخلی و بین المللی برای مکان یابی این شهر جدید کمک گرفته می شود تا این شهر جدید بتواند به اسکان مردم کمک کند. 

معاون وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از مطالب خود با اشاره به بهره برداری از یک هزار و 858 واحد مسکن مهر شهر صدرا شیراز ، گفت: تا پایان سال 94 در دو نوبت دیگر، افتتاح واحدهای مسکن مهر در این شهر جدید را شاهد خواهیم بود. 

نریمان، همکاری متقاضیان مسکن مهر را در تامین آورده اولیه خود برای تکمیل واحدهای باقی مانده مسکن مهر با اهمیت خواند و اظهار داشت: در نظر است که بخشی از مسایل و مشکلات شهر شیراز در شهر جدید مجاور یعنی صدرا حل و فصل شود. 

افشانی استاندار فارس نیز در این مراسم با اشاره به سخنان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و موضوع مکان یابی یک شهر جدید در استان فارس، از این مطلب استقبال کرد و گفت: دستگاه های اجرایی استان در همه سطوح برای ایجاد شهر جدید در جنوب استان فارس همکاری می کنند. 
وی ادامه داد: باید تلاش شود تا واحدهای مسکونی با کیفیت تری نسبت به طرح های مسکن مهر در شهر جدید ساخته و تحویل مردم شود.

استاندار فارس در بخش دیگری از مطالب خود اظهار داشت:در هفته دولت امسال یک هزار و 450 پروژه با هزینه 11 هزار و 470 میلیارد ریال در این استان به بهره برداری می رسد. 

وی اظهار کرد: این طرح ها در شرایطی به مرحله بهره برداری رسیدند که دولت با مشکلات مالی فراوانی که از سال های گذشته برجا مانده اند، رو به رو است. 

استاندار فارس گفت: دولت یازدهم در حالی مسوولیت اجرایی کشور را برعهده گرفت که رشد اقتصادی کشور منفی شش و هشت دهم و تورم بالای 40 درصد و میزان بیکاری افزون بر 12 درصد بود و این در حالی بود که درآمد سالانه کشور در سال های قبل از دولت یازدهم، حدود 100 میلیارد دلار بود. 
وی ادامه داد:دولت تدبیر و امید از آغاز فعالیت خود با انضباط مالی و تخصص منابع و با مدیریت کارآمد، میزان رشد اقتصادی را مثبت کرد و تورم را به 15 درصد و رقم بیکاری را به 10 و هشت دهم کاهش داد. 

افشانی گفت: امروز مسیر روشن و امیدوار کننده ای فراروی استان فارس قرار دارد به ویژه آن که توافق هسته ای با همراهی همه ارکان نظام به دست آمده است و در جریان این توافق بود که دنیا پذیرفت ایران فناوری هسته ای و تحقیق و توسعه داشته باشد و توام با آن تحریم ها برداشته شود. 
استاندار فارس اظهار کرد: با برداشته شدن تحریم ها، به اقتصاد بین المللی بازمی گردیم و این مساله تسهیلات فراوانی را برای سرمایه گذاری در کشور ما فراهم می کند و مناسبات پولی و مالی اصلاح می شود و اقتصاد ایران رونق می گیرد. 

وی ادامه داد: استان فارس با در برگیری ظرفیت های مختلف در بخش های کشاورزی، صنعت، معدن و گردشگری می تواند بیشترین بهره را از برداشته شدن تحریم ها ببرد. 

هوشنگ عشایری مدیرکل راه و شهرسازی فارس در ادامه آیین بهره برداری از چهار هزار و 332 واحد مسکن مهر که به مناسبت هفته دولت در شهر جدید صدرا به بهره برداری رسید گفت: تاکنون 73 هزار واحد مسکن مهر در استان فارس به متقاضیان تحویل داده شده است. 

وی اظهار کرد: هنگام طرح ریزی طرح مسکن مهر، 117 هزار واحد برای استان فارس تعریف شد لیکن در عمل، 108 هزار واحد در برنامه اجرایی قرار گرفت. 

مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس گفت: این استان به لحاظ شمار واحدهای افتتاح شده و در دست ساخت مسکن مهر بعد از استان های تهران و اصفهان در کشور در جایگاه سوم قرار دارد
عشایری با قدردانی از فعالیت دستگاه های خدمات رسان برای تامین زیرساخت های مورد نیاز طرح های مسکن مهر مانند آب، برق، گاز طبیعی و فاضلاب، تداوم این همکاری ها را خواستار شد و گفت: پرونده طرح مسکن مهر در فارس سال 95 و با تحویل 10 هزار واحد باقی مانده به متقاضیان بسته می شود.

مهدی خانی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا نیز در این مراسمضمن اشاره به حسن همزمانی افتتاح 4332 واحد مسکن مهر و هفته مبارک دولت گفت: از مجموع بیش از 23 هزار واحد مسکن مهر شهر صدرا، 14هزار واحد تا کنون تکمیل و تحویل گردیده و از 10 هزار واحد باقیمانده نیز، 4800 واحد تحویل و مابقی نیز به یاری خداوند و با همت متقاضیان در پرداخت به موقع آورده ها، تا پایان سال در قالب 3 پروژه تقدیم می گردد.

وی درخصوص پروژه منتفی شده مسکن مهر شهر صدرا نیز توضیح داد: در گذشته بیش از 8500 نفر مازاد بر نیاز در پروژه های مسکن مهر استان نام نویسی کرده بودند که این میزان به شهر صدرا احاله گردیده و شرکت عمران نیز با رایزنی هایی زمینی به مساحت 86 هکتار جهت پاسخگویی به این متقاضیان در نظر گرفته بود. وی افزود: متاسفانه این پروژه در همان ابتدای امر منتفی گردید و در حال حاضر درواقع نه وامی وجود دارد و نه زمینی؛ وما امیدواریم بتوانیم مشکل این عزیزان را در آینده ای نزدیک در قالب مسکن اجتماعی رفع نماییم.

 

 روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا